Slovinsko 

13.08.2021

Slovinsko:

Začátek cesty 1.-3. den. Je v sedle Sella Nevea, kolem Predilského jezera a přes sedlo Predel do Bovce s možností koupání v kaňonu nejkrásnější slovinské řeky Soči. Dva dny velehorských treků a Ferrat na hory Montaš (do 1600 m), Mangrt (do 2055 m) nebo Triglav (do 2 864 m) Za tu dobu lze objevovat krásy Julských Alp, jezer a NP Triglav. Překrásným údolím řeky Soči až k jejím pramenům a doplnit Raftingem na Soči nebo Canyoningem v soutěskách okolí Bovce.

4.-5. den. Po proudu řeky Soči malebným údolím do Kobaridu, kde jsou cestou vyhlídky na staré mosty a hluboký kaňon Soči, velkolepý, přes 100 m vysoký vodopád Boka a pak asi hodinová pěší túra k vodopádu Kozjak a dojezd autobusem do kempu u městečka Most na Soči. Další den přesun do vinařské oblasti Vipavské kotliny a pak stoupání na hřeben Trnovski Gozd s monumentálními vyhlídkami cestou do staré horské vesničky Čepovan, Lokve a Trnovo a zdánlivě nekonečný sestup přes Ravnici a kolem hradu Kromberk až do vesničky Ozeljan.

6.-7. den. Vinařskou oblastí až do středověkého městečka Štanjel s výhledem na okolí a kolem pastvin náležejících slavnému hřebčínu Lipica, kde se zastavíme na prohlídku stájí a v případě zájmu na projížďku v koňském sedle vinicemi a úpatím národního parku. Odtud další den zamíříme do oblasti světoznámých Škocjanských jeskyní v krásné lesnaté krajině v okolí Postojny s možností prohlídky světoznámé Postojenské jeskyně s endemickým obojživelníkem Macarátem jeskynním a jeskyně Pivka Jama či mayovkami proslavené velkolepé propasti Rakova.

8.-9. den. Krasem do slovinské části Istrie k moři a kamenné vesničky Kozina a Hrostovlje. Zvlněnou krajinou vinic a olivovníků přes městečko Koper dojedeme k moři poblíž starého přímořského městečka Izola.