Albánie 8.10. - 17.10. 2021.

24.09.2021

Akce s úspěchem a nadšením proběhla 8.10. - 17.10.2021

Albánská odysea aneb divoká příroda kam se podíváš

Albánie- země moře, orlů a hor


 VÝPRAVA DO ALBÁNIE KOPÍROVALA JARNÍ (možná jen s malými změnami)

Tentokrát byl odjezd v odpoledních hodinách s ohledem na:


Odjezd: Jablonec 16:00, Liberec 16:15, Mladá Boleslav 16:45, Praha 17:15, Jihlava 18:30, Brno 20:30.

Předpokládaný příjezd k jezeru Ohrid a ubytování v podvečerních hodinách před první večeříPoslední exotika uprostřed Evropy

Díky panenské a divoké přírodě si připadáte jako v dálné exotické zemi a během tak krátké doby není možné poznat vše co tato krásná země nabízí. Proto chceme poskládat tuto výpravu na části věnované přírodě, trekům, řekám, jezerům a moři, stejně jako návštěvy alespoň nejzajímavějších kulturních památek.

        Zajímavosti Albánie


  • Je to země divokých Albánských Alp, nádherných údolí, dravých řek a čaromodrých jezer.
  • Bohaté kulturní dědictví.
  • Pláže bez davů - patří mezi ty nejkrásnější v Evropě.
  • Místní obyvatelstvo je velmi pohostinné.
  • Albánie spojuje dobrodružství východu a tradice Balkánu.


Tomáš Tichý (ten co výlet plánuje, obvolává, shání, provází a motivuje)

Na popud a naléhání kamarádů a úžasné náladě co zůstala po minulé akci bodrých lidí z nenucených a bezprostředních zážitků

"To teda zvopákneme"


Albánie:

Den první jsme odpočívali na břehu Ohridského jezera po náročné, ale bezstarostné cestě bez kontrol v příjemném hotelovém komplexu Lihnidas.

Na další tři dny nás čeká Albánská riviéra, konkrétně ve městě Saranda. Pláže, promenády a hvězdicové výlety do archeologické památky města Butrint, nejvíce navštěvovaným  nalezištěm v Albánii, které svým významem daleko přesahuje hranice samotné země. 

Malebné město Gjirokastër je proslulé zejména svojí tradiční kamennou architekturou. Šedobílé břidlicové střechy mají zásluhu na jeho přízvisku "město bílých střech". Domky jsou rozloženy na úbočích svahů pod pevností na vrcholku kopce.Modré oko (alb. Syri i Kaltër) je mimořádně silný pramen, který vyvěrá odkudsi z hlubin Země a napájí řeku Bistricu. Při slunečním svitu má voda na pozadí světlého vápence sytě modrou barvu, u okrajů je modravá, podobně jako duhovka a zornice lidského oka. Jde o jedinečný přírodní úkaz samozřejmě hodný našeho prozkoumání.

Další plánovanou částí na cestě po Albánii jsou divoké řeky Osum a Vjosa. Řeka začínající v Makedonii, tekoucí skrz celou Albánií a končící v Jaderském moři. Patří mezi poslední evrospské řeky, které nejsou spoutány nádržemi a přehradami a je ideálním místem pro Rafty.

Den věnovaný řece ukončujeme v přírodním lázeňském komplexu řeky Permet s termálními vřídly a léčivým bahnem


Po náročném dni si zpříjemňujeme chvíle a nabíráme síly. Čeká nás cesta do hor přes město Berat, až do zapomenuté vesnice Theth, skutečný klenot Albánských alp a jak jsme se shodli i třešinkou na dortu celé naší cesty


Berat - "město tisíce oken" staré 2400 let se zachovalým uceleným historickým centrem, 42 kostelů a modliteben, citadela a úchvatné panorama hor tyčících se nad střechami.Přesun do hor a sestup přes sedlo Boge do údolí Theth se stejnojmenou vesnicí Thethti.

Výlety k vodopádu Grunas a dalšímu z modrých tůní, ústích řek, strží a kaňonů

 Akce je určena všem cestovatelům

Aktivní rodiny s dětmi, vodáci, raftaři, VH turisté, milovníci koní a dechberoucích výhledů...


Náročnost desetidenního zájezdu je označována za putovní a středně náročné. Ubytování je zajištěno v horské oblasti Albánských Alp v bungalovech a apartmánech 3* . Na Albánské Riviéře Hotely 3* - 4*. Snídaně a večeře zajištěny. Nákupy:

Nákupy jídla a pití budeme zajišťovat během cesty v obchodech a obchůdcích při přejezdech na další místo křížem krážem národními parky.